Ośrodek `Na Zakręcie` Bieszczady

W Bieszczadzkiej wiosce Brzegi Dolne / przynależącej do Ustrzyk Dolnych, mamy do zaoferowania 40 miejsc noclegowych w czterech - wyjątkowo komfortowych - całorocznych domkach.

Brzegi Dolne

Brzegi Dolne
cerkiew_brzegi-dolne.480.318.s.jpg


Brzegi Dolne wieś w pobliżu Ustrzyk Dolnych. Przez wieś przebiega międzynarodowy szlak rowerowy „Greenways Karpaty Wschodnie Zielony Rower R-61”. Rowerowy „Szlak Ikon – Wokół Chwaniowa” (znaki czerwone), na którym podziwiać można drewniane cerkwie w Krościenku, Liskowatem, Leszczowatem czy Łodynie.

BRZEGI DOLNE

Wieś koło Ustrzyk Dolnych u podnóża Kamiennej Laworty, gdzie latem można korzystać z doskonałej trasy downhillowej a zimą jeździć na nartach na najdłuższej trasie narciarskiej w Bieszczadach. Okolica sprzyja rowerom.

Brzegi Dolne to wieś położona w pobliżu Ustrzyk Dolnych. Powstała na prawie wołoskim ok. 1540 r. W 1787 r.  osiedlono tu ludność niemiecką i tą część wsi nazwano Siegenthal. Od lat 80. XIX w. wydobywano tu ropę naftową. W latach 1944-1951 r. wieś znajdowała się w granicach Związku Radzieckiego. Po korekcie granic w 1951 r. jej mieszkańców wywieziono a osiedlono tu ludność z rejonu sokalszczyzny.

Warto zobaczyć: godna polecenia jest dawna cerkiew greckokatolicka. p.w. św. Michała Archanioła z 1844 r., obecnie kościół rzymskokatolicki. p.w. Matki Boskiej Różańcowej. Znajdują się tutaj również dwa stare cmentarze: greckokatolicki i ewangelicki. Można zobaczyć także tradycyjne budownictwo wiejskie oraz murowaną kapliczkę z XIX w. Za nasypem kolejowym, przy drodze biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych znajduje się zaporę przeciwczołgową z czasów II wojny światowej. 

Turystyka: Brzegi Dolne leżą na międzynarodowym szlaku rowerowym  „Greenways Karpaty Wschodnie Zielony Rower R-61”.  Przebiega tędy również rowerowy „Szlak Ikon – Wokół Chaniowa” oznakowany na czerwono. Przemierzając go na swojej drodze napotkamy drewniane cerkwie w Krościenku, Liskowatem, Leszczowatem czy Łodynie. Drewniane budowle sakralne można również zwiedzać poruszając się „Szlakiem Architektury Drewnianej” biegnącym z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych.

Kilka kilometrów od Brzegów Dolnych znajduje się polsko-ukraińskie przejście graniczne w Krościenku - Smolnicy. Wybierając się jednak na Ukrainę należy pamiętać o zabraniu paszportu, ponieważ obowiązuje tam standardowa kontrola paszportowa.

W okolicy: okoliczne wzgórza i doliny pełne są śladów po eksploatacji ropy naftowej. Od przeszło 130 lat funkcjonuje tu kopalnia ropy naftowej w Łodynie. Metody wydobycia niewiele się tu zmieniły od czasów jej powstania, a kopalnia robi wrażenie żywego technicznego skansenu. Wiele urządzeń pamięta z pewnością  jeszcze czasy przedwojenne.

Na amatorów sportów zimowych czekają trasy narciarskie w Ustrzykach Dolnych,, w tym certyfikowana przez FIS trasa   narciarska „Laworta” z wyciągiem krzesełkowym.  Mniej zaawansowanym narciarzom warto polecić wyciąg narciarski „Gromadzyń”. W Ustianowej na stokach Żukowa w malowniczej scenerii urządzono leśne trasy narciarstwa biegowego, dostosowane do różnych poziomów umiejętności. Latem z powodzeniem można na nich uprawiać nordic walking. Rowerzystom polecamy wycieczkę szlakiem Ekomuzeum „Hołe” przez pobliski Dźwiniacz, Łodynie, Leszczowate. Równie atrakcyjne są trasy spacerowe i rowerowe wokół Ustrzyk Dolnych przez Kamienną Lawortę i Mały Król. Ponadto w Ustrzykach Dolnych jest kryta pływalnia, odkryte kąpielisko. Znajduje się tutaj także Muzeum Przyrodnicze BPN, Muzeum Młynarstwa i Wsi  z klimatyczną kawiarnią.

Miłośnicy turystyki pielgrzymkowej mogą podziwiać Sanktuarium Maryjne w Jasieniu z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Bieszczadzkiej lub udać się do odległej o 30 km. Kalwarii Pacławskiej.

Obok dzwonnicy przycerkiewnej znajduje się grób i tablica upamiętniająca uznawanego za „ojca etnografii ukraińskiej” księdza Michaiła Zubryćkiego. Na przełomie XIX i XX wieku był on proboszczem w wielu parafiach na Bojkowszyźnie (m.in. w Mszańcu i Brzegach Dolnych). Jako wnikliwy obserwator życia górali ruskich – Bojków ich obyczajów i zwyczajów był świadom zanikania dawnej tradycji. Dlatego swoje spostrzeżenia i analizy opisywał a następnie publikował w prasie galicyjskiej. Są one dziś bezcennym, nierzadko jedynym źródłem informacji o życiu ludu zamieszkującego te tereny.

źródło:
http://mojebieszczady.com/atrakcja/brzegi-dolne

20160924_181416.jpg
czarna_kiwon.480.318.s.jpg
20160924_181139.jpg

Zapoznaj się z regulaminem, jasne zasady wynajmu domków, przejrzyste warunki użytkowania